ସ୍ୟାଲ୍ୟୁଟ ମନୋହର ପାରିକରଙ୍କୁ : ରୋଗ କାରଣରୁ ନାକରେ ଲାଗିଛି ପାଇପ ତଥାପି ଏମିତି ସଂସଦରେ ଉପସ୍ଥାପନା କରିଲେ ବଜେଟ, କହିଲେ ରାହୁଲ…

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

ଭାରତୀୟ ରାଜନୀତିରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ବହୁତ କମ ଏହିଭଳି ନେତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଯାହାଙ୍କର ଭାବନା ତାଙ୍କ ରୋଗ ଆଗରେ ଅଧିକ ଅଟେ । କିଛି ଏହିଭଳି ଅଟନ୍ତି ଗୋଆର ମୁଖ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକର । ସେ ବହୁତ ବଡ ରୋଗରେ ପିଡିତ ଅଛନ୍ତି ତଥାପି ସେ ଅଧିକ ଛୁଟି ନ ନେଇ ନିଜର କାମ କରୁଛନ୍ତି । କାମ କରିବା ସମୟରେ ବି ତାଙ୍କ ନାକରେ ନଳି ଲାଗିଛି ।

ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ମନୋହର ପାରିକର ୨୦୧୯ – ୨୦ ବଜେଟକୁ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଏହି ଫୋଟ ବହୁତ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ।

ଗୋଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଳ୍ପ ସ୍ଵରରେ ପଢିଲେ ଭାଷଣ

ମନୋହର ପାରିକର ପାନକ୍ରିୟାଜ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି । କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସେ ଆମେରିକାରୁ ଚିକିସ୍ଛା କରି ଫେରିଛନ୍ତି । ସଂସଦରେ ବିପକ୍ଷଙ୍କର ହଙ୍ଗାମା ସତ୍ବେ ବି ସେ ବଜେଟକୁ ଉପସ୍ଥାପିତ କରିଛନ୍ତି । ଏବଂ ସେ ବଜେଟର ଭାଷଣ ବହୁତ କମ ସ୍ଵରରେ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ୟ ପଟେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ପାରିକରଙ୍କ ସହିତ ଦେଖା କରିଲା ପରେ ନିଜର କଥା ରଖିଛନ୍ତି । ସେ କହିଲେ କି ମୁଁ କାଲି ପାରିକରଙ୍କ ସହ ଦେଖା କରିଥିଲି । ସେ ମୋତେ କହିଲେ କି ଡିଲ ବଦଳିବା ସମୟରେ ଭାରତର ପିଏମ ଭାରତର ରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ କିଛି ପଚାରି ନଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ପଟେ ମିଟିଙ୍ଗରେ ପାରିକର କହୁଥିଲେ କି ମୋ ପାଖରେ ରାଫେଲ ଡିଲର ଫାଇଲ ପଡିଛି, ମୋତେ ଗୋଆରୁ କେହି ବାହାର କରି ପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଅନ୍ୟ ପଟେ ତାଙ୍କର ମନ୍ତ୍ରୀ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ମୋଦୀ ପାରିକରଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାର ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି ।

ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କହିଥିଲେ ମିଛ

ପାରିକର ଲେଖିଲେ କି ଆପଣଙ୍କର ମୋ ଅଫିସରେ ହୋଇଥିବା ଦେଖାସାକ୍ଷାତ ମୋତେ ବହୁତ ଚିନ୍ତାରେ ପକାଇଛି । ମିଡିୟାରେ ଆପଣଙ୍କ ତରଫରୁ ଏହା ଖବର ଆଶୁଛିକି ରାଫେଲ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ମୋର କୌଣସି ରୋଲ ନ ଥିଲା ଏବଂ ନା ହିଁ ମୋତେ ଏହି ବିଷୟରେ କିଛି ଜଣା ଅଛି । କେବଳ ୫ ମିନିଟର ଦେଖାକୁ ଆପଣ ରାଜନୀତିରେ ଲାଭ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । କହିଦେଉଛୁ ଯେଏହି କଥାକୁ ନେଇ କଂଗ୍ରେସ ସବୁ ବେଳେ ବିଜେପିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରୁଛି ।

ଏହା ପରେ ସେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା କଥାବାର୍ତ୍ତା ବିଷୟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଏବଂ ଆଗକୁ ଲେଖିଛନ୍ତି କି ମୁଁ ନିଜକୁ ହାରି ଯାଇଛି ବୋଲି ଭାବୁଛି, କାରଣ ଆପଣ ଏହି ଦେଖାସାକ୍ଷାତକୁ ରାଜନୀତିରେ ଲାଭ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ୫ ମିନିଟରେ ଆପଣ ରାଫେଲ ବିଷୟରେ କିଛି କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ନାହାନ୍ତି ।


ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

Reply