ଗୋଟିଏ ଭୁଲ କାରଣରୁ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଲା ଏହି ଦୁଃଖ, ଜାଣନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ନିନ୍ଦା କରିଥିବା ଧୋବୀର ପୂର୍ବ ଜନ୍ମର କଥା!

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

ମର୍ଯ୍ୟାଦା ପୁରୁଷୋତ୍ତମ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଆଜି ବି ଅଛି । ଯାହାକୁ ପଚାରି ପଚାରି ଲୋକାମାନେ ଆଜି ବି ତାଙ୍କର ମର୍ଯ୍ୟାଦା ଓ ଚିନ୍ତାଧାରା ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାନ୍ତି । ନିଜ ଜୀବନର ମର୍ଯ୍ୟାଦାକୁ ନିର୍ବାହ କରିବାରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମ ଏକ ବଡ ଭୁଲ କରିଦେଲେ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ କେହି ବି ଅଧର୍ମୀ, ଆସ୍ଥା ରହିତ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆଙ୍ଗୁଠି ଉଠାଇ ଦେଇଥାଏ ।

ଶ୍ରୀରାମ ନିଜର ପତ୍ନୀ ସୀତାଙ୍କୁ ଏକ ଧୋବୀର ପ୍ରଶ୍ନ ପାଇଁ ତ୍ୟାଗ କରି ଦେଇଥିଲେ :

ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମ ନିଜର ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏକ ଧୋବୀର ପ୍ରଶ୍ନରେ ତ୍ୟାଗ କରିଦେଲେ ଓ ସେତେବେଳ ମାତା ସୀତା ଗର୍ଭବତୀ ଥିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ଜଙ୍ଗଲରେ ରହିବାକୁ ପଡିଥିଲା । କିନ୍ତୁ ପୁରାଣରେ କୌଣସି ବି କଥା ବିନା କାରଣରେ ହୁଏ ନାହିଁ । ସୀତାଙ୍କର ଜଙ୍ଗଲ ଯିବା ଓ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କର ତ୍ୟାଗ କରିବା ପଛରେ ବି ଏକ ବଡ ରୋଚକ କାହାଣୀ ଅଛି ।

ମିଥିଲା ନଗରୀର ଜନକ ନାମକ ଜଣେ ରାଜା ଥିଲେ, ଥରେ ସେ ଯଜ୍ଞ ପାଇଁ ଚାଷ କରୁଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ମା ପୃଥିବୀରେ ହଳ ଦ୍ଵାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ରେଖାରୁ ଏକ କନ୍ୟାର ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ହେଲା, ସେହି କନ୍ୟାଟି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଥିଲା । ତାହାକୁ ଦେଖି ରାଜା ବହୁତ ଖୁସି ହେଲେ ଓ ରାଜାଙ୍କର କୌଣସି ସନ୍ତାନ ନଥିଲା, ସେଥିପାଇଁ ରାଜା ତାକୁ ନିଜ ପାଖରେ ରଖିନେଲେ । ରାଜା ସେହି କନ୍ୟାର ନାମ ସୀତା ରଖିଲେ ।

ଧିରେ ଧିରେ ସୀତା ବଡ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ, ଦିନେ ସେ ନିଜ ସଖୀମାନଙ୍କ ସହ ଉଦ୍ୟାନରେ ଖେଳୁଥିଲେ ଠିକ ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଶୁଆ ଯୋଡି ନଜର ଆସିଲା, ଯେଉଁମାନେ କି ଏକ ପର୍ବତର ଶୀର୍ଷରେ ବସି ଏକ ରାଜା ଓ ରାଣୀର କାହାଣୀ କହୁଥିଲେ । ତାହା ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମ ଓ ମାତା ସୀତାଙ୍କର ଜୀବନ କଥା ଥିଲା । ସେ କହୁଥିଲା କି ପୃଥିବୀରେ ଏକ ବିଖ୍ୟାତ ରାଜା ହେବେ ଯାହାଙ୍କର ନାମ ରାମ ।

ଯିଏକି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହେବେ ଓ ତାଙ୍କର ଏକ ସୁନ୍ଦର ମହାରାଣୀ ଥିବେ ଯାହାଙ୍କର ନାମ ସୀତା, ଶ୍ରୀ ରାମ ୧୧ ହଜାର ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାଜ କରିବେ । ଏହା ପରେ ସେହି ଶୁଆ ଯୋଡି ଶ୍ରୀ ରାମ ଓ ଜାନକୀଙ୍କର ମହିମାର ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିଲେ । ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ପ୍ରତୀତ ହେଲା କି ସେମାନେ ତାଙ୍କ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ସେ ନିଜ ସଖୀମାନଙ୍କୁ ସେହି ପକ୍ଷୀ ଯୋଡାକୁ ଧରିବା ପାଇଁ କହିଲେ ।

ଏହା ପରେ ମାତା ସୀତା ସେହି ପକ୍ଷୀ ଯୋଡାକୁ ଧରିଲେ ଓ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ କି ଯାହା ବିଷୟରେ ତୁମେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛୁ ସେ ରାମ ଓ ସୀତା କିଏ ? ଏହା ପରେ ଦୁଇ ଜଣ କହିଲେ କି ବାଲ୍ମୀକି ନାମକ ଏକ ଆଶ୍ରମରେ ଆମେ ରହୁ, ମହର୍ଷି ବାଲ୍ମୀକି ରାମାୟଣ ନାମକ ଏକ ଗ୍ରନ୍ଥର ରଚନା କରିଛନ୍ତି, ଓ ସେ ନିଜର ଶିଷ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗ୍ରନ୍ଥକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଉଥିବା ସମୟରେ ଆମେ ଏହାକୁ ଶୁଣି ନେଇଛୁ ।

ଏହା ପରେ ଦୁଇଜଣ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀରାମଙ୍କର ଜନ୍ମ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ତାଙ୍କର ବିବାହ ବିଷୟରେ ସମସ୍ତ କଥା କହିଦେଲେ । ଏହା ପରେ ପକ୍ଷୀମାନେ ସୀତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ କି ଦେବୀ ତୁମେ କିଏ ? ପକ୍ଷୀଙ୍କର କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ସୀତା ତାଙ୍କୁ ନିଜର ପରିଚୟ ଦେଲେ ଓ କହିଲେ କି ଯେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜେ ଶ୍ରୀ ରାମ ମୋତେ ବରଣ କରି ନାହାନ୍ତି ସେତେ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତୁମ ଭିତରୁ ଜଣେ ମୋ ପାଖରେ ରହିବ ।

ପକ୍ଷୀମାନେ କହିଲେ କି ଆମେ ଜଙ୍ଗଲରେ ନିବାସ କରୁ । ଏହା ପରେ ମା ଶୁଆ କହିଲା କି ମୁଁ ଗର୍ଭବତୀ ଅଟେ ଓ ମୁଁ ନିଜ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ପିଲା ଜନ୍ମ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟକୁ ଫେରି ଆସିବି । କିନ୍ତୁ ସୀତା ତାଙ୍କୁ ଛାଡିଲେ ନାହିଁ । ସେମାନେ ସୀତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିଲେ । ଏହା ପରେ ଦୁଖିତ ଶୁଆ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ଅଭିଶାପ ଦେଲା ଓ କହିଲା କି ଯେଉଁ ଭଳି ତୁମେ ମୋତେ ମୋ ସ୍ଵାମୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା କରୁଛ ସେହି ଭଳି ତୁମେ ବି ଗର୍ଭବତୀ ହୋଇ ନିଜ ସ୍ଵାମୀ ଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯିବ । ଏହା ପରେ ମା ଶୁଆଟି ନିଜର ପ୍ରାଣ ଦେଇଦେଲା ।

ଏହି କଥାରେ ପୁରୁଷ ଶୁଆଟି ଦୁଖିତ ହୋଇଗଲା । କହିଲା କି ମୁଁ ମନୁଷ୍ୟ ରୂପରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ଜନ୍ମ ନେବି ଓ ମୋର ହିଁ ବାକ୍ୟରେ ତୁମକୁ ନିଜ ସ୍ଵାମୀଙ୍କୁ ତ୍ୟାଗ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହିଭଳି ଭାବରେ ସୀତାଙ୍କୁ ଅପମାନ କରିବା କାରଣରୁ ସେହି ସୁଆକୁ ଧୋବୀର ଜନ୍ମ ନେବାକୁ ପଡିଲା ଓ ସେହି ଧୋବୀର ବାକ୍ୟ କାରଣରୁ ମାତା ସୀତାଙ୍କୁ ସ୍ଵାମୀଙ୍କ ଠାରୁ ଅଲଗା ହେବାକୁ ପଡିଲା ।


ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

Reply