ଚାଣକ୍ୟ ନୀତି : ମଣିଷକୁ ସବୁବେଳେ ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷରେ ହିଁ ରହିବା ଦରକାର ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ଜୀବନ ସ୍ଵର୍ଗ ହେଇଯିବ, ସବୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ପାଇଁ ଜାଣିବା ନିହାତି ଜରୁରୀ

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

ଏମିତି କୁହାଯାଏ କି ବାହାଘର ପରେ ଝିଅମାନଙ୍କର ଜୀବନ ପୂରାପୂରି ବଦଳି ଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଛଡା ବି ପୁଅମାନଙ୍କର କାନ୍ଧ ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ଦାୟିତ୍ଵ ବି ବଢିଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ନିଜ ପତ୍ନୀର ଧ୍ୟାନ ରଖିବା ଓ ତାହାର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛାକୁ ପୂରଣ କରିବା । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଧ୍ୟାନ ଏପଟ ସେପଟ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ବହୁତ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ସବୁବେଳେ ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷରୁ ରହିବା ଦରକାର ସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ଏହା ବିଷୟରେ କୁହା ଯାଇଛି ।

ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ସବୁବେଳେ ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷରୁ ରହିବା ଦରାକର ସନ୍ତୁଷ୍ଟ

ଚାଣକ୍ୟ ନୀତିରେ ବହୁତ କଥା କୁହାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ଵାମୀ – ସ୍ତ୍ରୀ ଉପରେ କିଛି ଅଲଗା ନୀତି ଲେଖା ଯାଇଛି । ଯଦି ସ୍ଵାମୀ – ସ୍ତ୍ରୀ ଏହାକୁ ନିଜ ଜୀବନରେ ପାଳନ କରିବେ ତେବେ ତାଙ୍କର ଜୀବନ ସ୍ଵର୍ଗ ଠାରୁ ବି ସୁନ୍ଦର ହୋଇଯିବ । ଚାଣକ୍ୟଙ୍କର ଏକ ନୀତିରୁ ବୁଝି ପାରିବେ କି କେଉଁ ଜିନିଷରୁ ସନ୍ତୋଷ ରଖିବା ଦରକାର । ଓ କେଉଁ ଜିନିଷରୁ ନୁହେଁ –

ତୀନ ଠୌର ସନ୍ତୋଷ କର, ତିୟ ଭୋଜନ ଧନ ମାହିଂ ।

ଦାନନ ମେଂ ଅଧ୍ୟୟନ ମେଂ ଜପ ମେଂ କୀଜୈ ନାହିଂ ॥

ନିଜର ସ୍ତ୍ରୀ (ପତ୍ନୀ)

ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଠାରୁ ହିଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିବା ଉଚିତ । ତାଙ୍କୁ ହିଁ ନିଜର ସମସ୍ତ ଭଲ ପାଇବା ଦେବା ଉଚିତ । ଯଦି ସେ କୌଣସି ଅନ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀ ପଛରେ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ସେ ବର୍ବାଦ ତ ହୋଇଥାନ୍ତି ଓ ସ୍ଵାମୀ – ସ୍ତ୍ରୀର ସମ୍ପର୍କ ବି ଭାଙ୍ଗି ଯାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଅନ୍ୟ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ପଛରେ ଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହା ଛଡା ନିଜ ବୈବାହିକ ଜୀବନରେ ଖୁସି ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ନିଜ ପତ୍ନୀରୁ ହିଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରୁହନ୍ତୁ ।

ଭୋଜନ

ଆମକୁ ଘରେ ଯେଉଁ ଭୋଜନ ମିଳିଥାଏ, ସେଥିରେ ହିଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିବା ଉଚିତ । ଘରର ଭୋଜନ ଛାଡି ବାହାରେ ଭୋଜନ କରିଲେ ବ୍ୟକ୍ତି ଜଲ୍ଦି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥାଏ । ସେ ସବୁବେଳେ ନିଜର କ୍ଷତି କରିଥାଏ । ଓ ବିଭନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରୋଗର ଶିକାର ହୋଇଯାଏ ।

ଧନ

ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତିକି ଆୟ କରିଥାଏ ତାକୁ ସେଥିରେ ହିଁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ରହିବା ଦରକାର । ଅଧିକ ଧନ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିର ଧନର ଲୋଭରେ ପଡିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଯଦି ବ୍ୟକ୍ତିର ନଜର ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଧନ ଉପରେ ରହିଥାଏ, ତେବେ ସେ ଖରାପ କାମ କରିବା ପାଇଁ ପଛକୁ ଫେରେ ନାହିଁ । ଏହି କାରଣରୁ ତାକୁ ଆଗକୁ ଯାଇ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

ଯଦି ମଣିଷ ଏହି ସବୁ କଥାକୁ ମାଣିକ୍ୟ ଚଳୁଛି ତେବେ ତା ଜୀବନ ସୁଖମୟ ହେବାରୁ କେହି ବି ଅଟକାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ । ଲେଖାଟି ଭଲ ଲାଗିଥିଲେ ସେଆର କରିବେ । ଆଗକୁ ଆମ ସହିତ ରହିବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।


ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

Reply