ଏହି ୬ଟି ରୋଗକୁ ମୂଳରୁ ଶେଷ କରିଦେଇଥାଏ ଗୁଜୁରାତି, କେବଳ ଏହାର ସେବନ କରିବାର ସଠିକ ତରିକା ଜଣାଥିବା ଦରକାର, ଜାଣନ୍ତୁ

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

ଗୁଜୁରାତି ଏକ ଏମତି ମସଲା ଅଟେ ଯାହାର ପ୍ରୟୋଗ ଭାରତୀୟ ଲୋକମାନଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ରୋଷେଇ ଘରେ କରାଯାଇଥାଏ । ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଖାଦ୍ୟର ସ୍ଵାଦକୁ ବଢାଇବା ସହିତ ଖାଦ୍ୟରେ ସୁଗନ୍ଧ ଆଣିବା ପାଇଁ ବି କରାଯାଇଥାଏ । କହିବାକୁ ଗଲେ ଗୁଜୁରାତି ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବି ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ପୋସ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଜୁରାତି ସେବନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ହେଉଥିବା ଲାଭ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ପେଟର ଯନ୍ତ୍ରଣା

ଯଦି ଆପଣ ବଦହଜମୀର ସମସ୍ୟାରେ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଏମିତିରେ ଆପଣ ଦୁଇରୁ ତିନୋଟି ଛୋଟ ଗୁଜୁରାତି, ଅଦାର ଏକ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡ ଏବଂ କିଛି ଲବଙ୍ଗ ସହିତ କିଛି ଶୁଖିଲା ଧନିଆକୁ ଗ୍ରାଇଡିଙ୍ଗ କରି ତାହାର ପାଉଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଏହି ପାଉଡରକୁ ସବୁଦିନ ଗରମ ପାଣି ସହିତ ସେବନ କରନ୍ତୁ । କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କର ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ ।

ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୂଚାରୁ କାରିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ ଗୁଜୁରାତିକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ରୂପରେ ଆପଣଙ୍କ ପେଟରେ ହେଉଥିବା ଗ୍ୟାସକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସୂଚାରୁ ରୂପରେ କାମ କରିବାରେ ବି ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଭୋକ ଲାଗେ ନାହିଁ

ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଭୋକ ଲାଗୁ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ ଗୁଜୁରାତିକୁ ସବୁବେଳେ ନିଜ ମୁହଁରେ ରଖନ୍ତୁ । ଏହା କରିବା ଦ୍ଵାରା ଧୀରେ ଧୀରେ ଆପଣଙ୍କର ଭୋକ ଲାଗିଥାଏ ।

ଏସିଡିଟୀର ରକ୍ଷା

ଗୁଜୁରାତିକୁ ମୁହଁରେ ରଖି ଚୋବାଇବା ଦ୍ଵାରା ବିଭନ୍ନ ପ୍ରକାରର ତେଲର ସ୍ରାବ ହୋଇଥାଏ । ଯାହାକି ଆମର ଲାରର ଗ୍ରନ୍ଥିକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଏହି ତେଲ ଆପଣଙ୍କର ପେଟ ଏବଂ ଅନ୍ତକୁ ବି ଥଣ୍ଡା କରିଥାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ପେଟରେ ହେଉଥିବା ଏସିଡିଟୀକୁ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ।

ପେଟର ଗ୍ୟାସରୁ ରକ୍ଷା

ଯଦି ଆପଣ ଭୋଜନ ସେବନ କରିବାର ତୁରନ୍ତ ପରେ ଗୁଜୁରାତିର ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ପେଟରେ ହେଉଥିବା ଗ୍ୟାସ ଏବଂ ଏସିଡିଟୀର ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ ।

ଫୁସଫୁସ ସମ୍ବନ୍ଧିତ ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକର ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ

ଯଦି ଆପଣ ଗୁଜୁରାତି ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏମିତିରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର କାସ, ଥଣ୍ଡା, ଜର, ଆସ୍ଥାମା ଏବଂ ଫୁସଫୁସ ସବନ୍ଧିତ ସମସ୍ତ ରୋଗ ଗୁଡିକୁ ଦୂର କରି ଦେଇଥାଏ । ଏହା ଛଡା ଗୁଜୁରାତି ଆମ ଶରୀର ଭିତରକୁ ଗରମ ରଖିଥାଏ । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣର ଶରୀରରେ ଥିବା କଫ ବାହାରକୁ ବାହାରି ଆସିଥାଏ ।

ପୋଷ୍ଟଟିକୁ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ ସେଆର କରନ୍ତୁ । ଆଗକୁ ଏମିତି ନୂଆ ନୂଆ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଟିପ୍ସ ପାଇବା ପାଇଁ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ।


ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

Reply