ସଞ୍ଜିବନୀ ବୁଟି ସମାନ ଅଟେ ଏହି ପରିବା, ଏନୀମିୟା, ବିପି, ଡାଇବେଟିସ, ଗଣ୍ଠିବାତ ଭଳି ଅନେକ ରୋଗରୁ କରିଥାଏ ଭଲ, କେବଳ ଖାଇବା ତରିକା ଜାଣିନେବା ଦରକାର

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

ଫଳ ଓ ପନପରିବା ସବୁବେଳେ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ଏହାର ସେବନ କରିବା ଦ୍ଵାରା ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗ ଗୁଡିକୁରୁ ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚିଥାଉ । ଏମିତି ହିଁ ଏକ ପରିବା ହେଉଛି “ସଜନା ଛୂଇଁ” । ଏହି ଗଛର ଫଳ ଓ ପତ୍ରକୁ ଲୋକମାନେ ବ୍ୟବହାର କରି ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାନ୍ତି ।

ଏହା ସହିତ ଆୟୁର୍ବେଦ ଓ ଆଧୁନିକ ଚିକିତ୍ସାରେ ବି ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ ଏକ ଜଡି – ବୁଟି ରୂପରେ କରାଯାଇଥାଏ । କୁହାଯାଏ କି ଯଦି ଆପଣ ସେବନ ଛୂଇଁର ସେବନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଔଷଧର ସେବନ କରିବା ଦରକାର ନାହିଁ ।

ଛୂଇଁରୁ ପ୍ରୋଟିନ, ଆଇରନ, ବୀଟା କୈରୋଟୀନ, ଏମିନୋ ଏସିଡ, କ୍ୟାଲସିୟମ, ପୋଟାସିୟମ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ, ଭିଟାମିନ ଏ, ସି ଓ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଭଳି ଗୁଣକାରୀ ତତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ପୋଷଣ ଦେବା ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ରୋଗରୁ ଲଢିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ସବୁଠୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର କଥା ଏହା ଅଟେ କି ସଜନା ଗଛର ଛାଲ, ମୂଳ, ପତ୍ର, ଫୁଲ ଓ ମଞ୍ଜି ପୋଷକ ତତ୍ଵ ଓ ଆଣ୍ଟିଆକ୍ସିଡେଣ୍ଟରେ ଭରପୁର ଥାଏ । ଏହି ଗୋଟିଏ ଗଛର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ କ୍ଷମତା ଅଛି ।

ସଜନା ଛୂଇଁର ଲାଭ

ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ କି ଏହାର ପତ୍ରରେ ପ୍ରୋଟିନ, ଭିଟାମିନ ବି6, ଭିଟାମିନ ସି, ଭିଟାମିନ ଏ, ଭିଟାମିନ ଇ, ଆଇରନ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ, ପୋଟାସିୟମ, ଜିଙ୍କ ଭଳି ତତ୍ଵ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଏହାର ପତ୍ର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । ଯଦି ଆପଣ ରକ୍ତହୀନତାରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଉପଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ କି ଏଥିରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ମିଳିବା ଦ୍ଵାରା ଗୋଡର ବ୍ୟଥା, ଗଣ୍ଠି ରୋଗ, ବାତ, ଆଜ୍ମା, ଷ୍ଟୋନ ଭଳି ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟାରୁ ଆପଣଙ୍କୁ ସହଜରେ ଆରାମ ଦେବା ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭକାରୀ ଅଟେ ।

ଏହା ଛଡା ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ କି ଛୂଇଁରେ ଡାଈୟୂରେଟିକ ଗୁଣ ବି ଥାଏ । ଯାହା ଶରୀରର କୋଶିକାର ଅନାବଶ୍ୟକ ପାଣିକୁ କମ କରିଥାଏ । ଏହାର ଆଣ୍ଟି-ଇନଫ୍ଲେମେଣ୍ଟୋରି ଗୁଣ ଶରୀର ବ୍ୟଥାକୁ କମ କରିଥାଏ ଓ ଫାଇବର ଶରୀରର ଫ୍ୟାଟ ଅବଶୋଷଣକୁ କମ କରିଥାଏ । ଏହା ଆପଣଙ୍କର ବଢୁଥିବା ଓଜନକୁ କମ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।


ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

Reply