ଧଳା ବାଳକୁ କଳା କରିବାର ସହଜ ଘରୋଇ ଉପାୟ, ଜାଣନ୍ତୁ

ଆଜିକାଲି ଭୁଲ ଖାଦ୍ୟପେୟ ଏବଂ ଭୁଲ ଜୀବନଶୈଳୀ କାରଣରୁ ଲୋକମାନଙ୍କର କେଶ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ହିଁ ଧଳା ହୋଇଯାଉଛି । ଏହା ଛଡା ଆଜିକାଲି ପ୍ରଦୂଷଣ ଏତେ ବଢି ଯାଇଛି କି ଯାହାର ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ଆମ କେଶ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପଡୁଛି । ପ୍ରାୟତଃ ଲୋକମାନଙ୍କର କେଶ ଧଳା ହୋଇଯିବା ଏକ ବହୁତ ବଡ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି ।

ସେଥିପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ ଉପାୟରେ ଘରୋଇ ଜିନିଷ ଦ୍ଵାରା ନିଜର କେଶକୁ କଳା କରି ପାରିବେ ସେହି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।ଏହି ଉପଚାର ପାଇଁ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ମେଥି ଦାନାକୁ ପାଉଡର କରି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଏହା ପରେ ଏକ ପିଆଜକୁ ନେଇ ତାହାର ରସ ବାହାର କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଗୋଟିଏ ପାତ୍ରରେ ୪ ରୁ ୫ ଚାମଚ ପିଆଜ ରସ ନିଅନ୍ତୁ ଓ ସେଥିରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ମେଥି ଗୁଣ୍ଡ ମିଶାନ୍ତୁ ।

 

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରେ ଆପଣ ୩ ରୁ ୪ ଚାମଚ ନଡିଆ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ୩୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖରାରେ ରଖିବା ପରେ ନିଜ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହାକୁ ଆପଣ କୌଣସି କାଚ ପାତ୍ରରେ ରଖି ପାରିବେ । ସପ୍ତାହକୁ ଦୁଇରୁ ତିନି ଥର ଆପଣ ଏହି ତେଲର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।

ଆପଣ ଏହି ତେଲକୁ ନିଜ ମୁଣ୍ଡରେ ଲଗାଇ ୧ ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୁଖିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଆପଣ ନିଜ କେଶକୁ ସାମ୍ପୋ ସାହାର୍ଯ୍ୟରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ୧ ରୁ ୨ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରିବେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କର କେଶ କଳା, ଘନ ଓ ଲମ୍ବା ହୋଇଯିବ ।