କଣ ହିମମାନବ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି ! ଭାରତୀୟ ସେନା ଟ୍ୱୀଟ କରିଲେ ବିଶାଳକାୟ ପାଦଚିହ୍ନର ଫୋଟୋସବୁ, ଦେଖିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ

ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

ପିଲାବେଳେ ଆପଣମାନେ ବହିରେ ହିମମାନବ ବିଷୟରେ ନିଶ୍ଚିତ ପଢିଥିବେ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଏହା ଅଟେ କି କଣ ବାସ୍ତବରେ ଏମିତି କୌଣସି ହିମମାନବ ହିମାଳୟରେ ଅଛନ୍ତି ? ଏହା ବିଷୟରେ ସବୁବେଳେ ହିଁ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଅନୁମାନ ଲଗାଯାଏ । ଖାସ କଥା ଏହା ଅଟେ କି ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ସେନା ବି ଏହି କଥାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତୀୟ ସେନା ପ୍ରଥମ ଥର ହିମମାନବ ‘ୟେଟି’ ର ଅବସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ କିଛି ପ୍ରମାଣ ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଟ୍ୱୀଟରେ କିଛି ଫଟୋ ବି ଶେୟାର କରାଯାଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ବରଫ ଉପରେ ପଡିଥିବା ଗୋଡର ବଡ ବଡ ଚିହ୍ନ ନଜର ଆସୁଛି । ଏମିତି କୁହାଯାଉଛି କି ଏହି ଚିହ୍ନ ହିମମାନବ ‘ୟେଟି’ର ହୋଇ ପାରେ ।

ଯବାନମାନଙ୍କର ସୂଚନା ବିଭାଗ ତରଫରୁ କରାଯାଇଥିବା ଟ୍ୱୀଟରେ କୁହାଯାଇଛି କି, ‘ପ୍ରଥମ ଥର ଭାରତୀୟ ସେନାର ଏକ ପର୍ବତାରୋହୀ ଟୀମ ମକାଳୁ ବେସ କ୍ୟାମ୍ପ ପାଖାପାଖି ୩୨ x ୧୫ ଇଞ୍ଚର ରହସ୍ୟମୟୀ ‘ୟେଟି’ର ଗୋଡ ଚିହ୍ନ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଏହି ମାୟାବି ସ୍ନୋମୈନକୁ ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ମକାଳୁ – ବରୁନ ନ୍ୟାଶନ୍ୟାଲ ପାର୍କରେ ଦେଖା ଯାଇଥିଲା ।

ଜାଣନ୍ତୁ, କଣ ଅଟେ ୟେଟି

ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ରହସ୍ୟମୟୀ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଅଟେ ‘ୟେଟି’ । ଯାହାର କାହାଣୀ ପାଖାପାଖି ୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଅଟେ । କେତେ ଥର ଏମାନଙ୍କୁ ଦେଖିଥିବାର ଖବର ବି ଆସି ସାରିଛି । ଲଦ୍ଦାଖର କିଛି ବୌଦ୍ଧ ମଠ ଗୁଡିକଙ୍କର କହିବା ଅଟେ କି ସେମାନେ ହିମମାନବ ୟେଟିକୁ ଦେଖିଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟ ପଟେ ଶୋଧକର୍ତାମାନଙ୍କର କହିବା ଅଟେ କି ୟେଟି କୌଣସି ମନୁଷ୍ୟ ନୁହେଁ କେବଳ ଧ୍ରୁବୀୟ ଏବଂ ଭୂରେ ଭାଲୂର କ୍ରସ ବ୍ରୀଡ ମାନେ ଶଙ୍କର ନସଲ ଅଟେ ।

କିଛି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କର କହିବା ଅଟେ କି ୟେଟି ଏକ ବିଶାଳକାୟ ଜୀବ ଅଟେ, ଯିଏକି ପୁରା ମାଙ୍କଡ ଭଳି ଦେଖାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ସେ ମଣିଷଙ୍କ ଭଳି ଦୁଇଟି ଗୋଡରେ ଚାଲିଥାଏ । ଏହାକୁ ଦେଖିଥିବାର ରୋମାଞ୍ଚକ କାହାଣୀ ପ୍ରାୟତଃ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏକ ମତ ନୁହନ୍ତି ।


ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପଢିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ

Reply